Automatyka do bram wjazdowych: jak działa i jaką wybrać?
Na automatykę do bramy wjazdowej składają się wszystkie siłowniki i elementy sterujące, które odpowiadają za sprawność jej działania. System tego typu może posiadać różne rozmiary, specyfikę działania oraz formę obsługi. Automatyka najczęściej dobierana jest na podstawie typu bramy oraz jej gabarytów. W kategorii produktów do bram wjazdowych na posesję znaleźć można przede wszystkim rozwiązania dedykowane modelom skrzydłowym oraz przesuwnym. Napędy do bram wjazdowych zapewniają spory komfort użytkownikom. Ograniczają konieczność wysiadania z pojazdu celem otworzenia lub zamknięcia bramy, a także podnoszą poziom bezpieczeństwa. Każdorazowe zatrzymywanie się przed wjazdem i wychodzenie z samochodu może być niebezpieczne. Wielu kierowców z przyzwyczajenia nie gasi w takiej sytuacji silnika i zostawia kluczyki, co potencjalnie zwiększa ryzyko kradzieży auta. Automatyka do bram wjazdowych chroni przy okazji przed niepożądanym wtargnięciem na posesję osób z zewnątrz. Rozwiązanie to przydaje także się na działkach, w których wjazd położony jest bezpośrednio przy ruchliwej ulicy. Bramę można wówczas łatwo otworzyć będąc w okolicy posesji, a jednocześnie nie blokować przy tym ruchu. O odpowiednim systemie automatyki warto pomyśleć jeszcze na wczesnym etapie budowy nowego domu jednorodzinnego, najlepiej przed ułożeniem nawierzchni. Rozwiązanie to wymaga bowiem doprowadzenia instalacji elektrycznej ułożonej w gruncie. Warto skorzystać z doświadczenia specjalistów, aby jak najlepiej wybrać konkretny model. Fachowiec jest w stanie optymalnie dobrać napęd i dopasować moc silnika Parametry zostaną dzięki temu dopasowane do wymiarów, ciężaru oraz intensywności pracy, mierzonej w cyklach. Na jeden cykl zalicza się otwarcie oraz zamknięcie bramy. Moc siłownika powinna być mimo wszystko trochę wyższa, niż sugerują to wyliczenia bazowe. Pozwoli to na bezproblemowe otwieranie bramy nawet przy silnym wietrze. Silnik nie będzie natomiast pracował na maksymalnych obrotach, co przyczyni się do przedłużenia jego trwałości. Optymalnie dopasowanie rodzaju automatyki w dużym stopniu zależy od sposobu, w jaki otwierana będzie konkretna brama.
Rodzaje automatyki do bram wjazdowych na posesję.
Bramy przesuwne
Największą popularnością cieszą się obecnie bramy przesuwne. Otwierają się równolegle do ogrodzenia na bok, na lewą lub prawą stronę. W przypadku montażu jedynym wymogiem jest konieczność zapewnienia wolnej przestrzeni w obrębie ruchu skrzydła. Takie rozwiązanie potrzebuje jednego siłownika wprawiającego bramę w ruch Podczas montażu trzeba pamiętać o dociągnięciu instalacji elektrycznej z napięciem 230 V.
Bramy rozwierane
W ofercie producentów znaleźć można także bramy rozwierane. Modele tego typu występują w wersji jednoskrzydłowej oraz dwuskrzydłowej. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku, gdy front działki nie jest dostatecznie szeroki. Bramy rozwierane polecane są także w sytuacji, gdy wjazd znajduje się blisko granicy z posesją sąsiada. Z reguły bramy rozwierane posiadają dwa skrzydła o symetrycznej konstrukcji. Aby mechanizm otwierania się i zamykania mógł działać, konieczne jest zamontowanie dwóch siłowników. Warto też pamiętać, że niektórzy producenci wymagają przeprowadzenia montażu przez autoryzowanego fachowca. Napęd zostanie dzięki temu zamontowany zgodnie z wszystkimi wytycznymi.
Urządzenia dedykowane bramom skrzydłowym i przesuwnym charakteryzują się nieco innymi parametrami.
Komplet z napędem wybierany jest na podstawie określonych wytycznych. Znaczenie ma zarówno waga wrót bramy, jak i szerokość wjazdu. Ważną kwestią pozostaje liczba użytkowników, która decyduje o liczbie cykli otwarcia i zamknięcia w ciągu jednego dnia. Przy wyborze trzeba mieć na uwadze także szybkość otwierania oraz szereg dodatkowych funkcji czy potrzebnych akcesoriów. Dokupując napęd do bramy już istniejącej, poza wymienionymi aspektami należy pamiętać o dokładnym skontrolowaniu jej stanu technicznego. Podstawową kwestią jest sprawdzenie ruchu skrzydeł, które powinny chodzić lekko, bez tarć. Przyczyną utrudnień w działaniu automatyki mogą być awarie. Dotyczy to zwłaszcza problemów związanych z utratą osiowości wózków jezdnych, korozją profilu lub ich uszkodzeniem. Przyczyną nieprawidłowości może być zepsuty lub przerdzewiały profil jezdny. W przypadku automatyki do bram rozwieralnych, kluczowe znaczenie ma szerokość skrzydeł. Napędy do tego typu modeli oferowane są wariantach od 2 do nawet 7 m
Napęd zbyt słaby może ograniczyć stabilność pracy urządzenia. Taka brama będzie podatna na szarpanie, a także niemożliwa do pełnego otwarcia. Kolejne ważne parametry dotyczą wysokości i głębokości osadzenia. Na ogół wymagany kąt otwarcia wynosi 90 stopni. Pod uwagę należy wziąć w tym przypadku wypełnienie skrzydeł. W obszarach narażonych na silne wiatry, pełna brama zachowuje się jak żagiel. Przy silniejszych podmuchach skrzydła mogą poruszać się praktycznie same. Wybór takiej bramy wymaga zatem uwzględnienia konieczności doposażenia jej w napęd z mocniejszymi siłownikami. Kolejna ważna kwestia dotyczy ilości cykli, czyli intensywności pracy. W przypadku posesji prywatnych, w ciągu jednego dnia z reguły przyjmuje się do 50 cykli otwierania oraz zamykania. Pod uwagę należy wziąć także szybkość otwierania. Rozwarcie skrzydeł do odpowiedniej pozycji może zająć np. 10 sekund. Jeżeli wybierany jest napęd do bramy przesuwnej, pod uwagę trzeba wziąć nieco inne parametry. W tym przypadku kluczowa jest szerokość. Im będzie ona większa, tym wydłuży się czas pojedynczego cyklu. .W przypadku awarii przydatna może się okazać funkcję autodiagnozy. Lampa ostrzegawcza informuje wówczas o błędzie odpowiednią liczbą mrugnięć. Rozwiązanie to często współpracuje z lampą sygnalizacyjną. Miga ona zarówno przed uruchomieniem bramy, jak i w czasie jej ruchu. Może oprócz tego oświetlać przejazd niezależnie od stanu pracy siłownika. W wielu przypadkach przydaje się zasilanie awaryjne. W razie braku energii działanie są w stanie zapewnić przede akumulatory. przy wyborze siłownika koniczne jest wzięcie pod uwagę także wypełnienia bramy. W przypadku modeli pełnych silnik powinien mieć moc większą nie tylko z uwagi na wagę, ale także powiększony opór powietrza. Ma to istotne znacznie w czasie wietrznej aury. Warto pamiętać, że bramy skrzydłowe i przesuwne potrzebują do zasilania sterownika instalacji odpowiedniego przewodu ziemnego. Należy umieścić go w odpowiedniej osłonie i na bezpiecznej głębokości, dzięki czemu będzie posiadał ochronę przed zgnieceniem. Konieczne jest uwzględnienie także dodatkowego okablowania to zasilania fotokomórki, dzwonka czy lampy ostrzegawczej. Kable należy rozmieścić na słupkach ogrodzeniowych. Automatyka przeznaczona do pracy intensywnej powinna opierać się na mocniejszych napędach oraz sterownikach z większą pamięcią. Z reguły rozwiązanie to stosowane jest w przypadku bram osiedlowych i przemysłowych.
Napęd automatyczny do bramy wjazdowej składa się z kilku elementów
Poza silnikiem lub silnikami, do najważniejszych części systemu należy centrala sterująca, czyli odbiornik. Oprócz tego niezbędnym elementem jest mechanizm, który przenosi na bramę siłę ciągu silnika. Dotyczy to wysięgnika lub wysięgników, a także wału zakończonego kołem obrotowym. Ten ostatni zahacza o zębatą listwę, która znajduje się u dołu bramy przesuwnej. Do elementów systemu zaliczyć można także pilot zdalnego sterowania. Najczęściej urządzenie umożliwia obsługę bramy za pośrednictwem generowanego sygnału radiowego. Pilot każdorazowo pracuje z inną częstotliwością. Włamywacze nie mają dzięki temu szansy skopiowania sygnału.
Bramę zamykać i otwierać można także w inny sposób, np. klawiaturą kodową, przyciskiem impulsowym, czytnikiem linii papilarnych czy zakodowaną płytką zbliżeniową. Istnieje też możliwość obsługi za pomocą telefonu. W takim przypadku konieczne jest zamontowanie w bramie odpowiedniego sterownika GSM z kartą SIM dowolnego operatora oraz zainstalowanie w telefonie dedykowanej aplikacji. Rozwiązanie to cieszy się obecnie sporą popularnością i powoli wypiera tradycyjne piloty.
Konstrukcja zlokalizowanego na dolnej krawędzi skrzydła bramy przesuwnej paska zębatego jest bardzo istotna w codziennym użytkowaniu. W przypadku listew wykonanych z tworzywa hałas jest znikomy. Problemem pozostaje jednak ich trwałość. Listwy te wycierają się stosunkowo szybko, przez co konieczna jest ich regularna wymiana. Można robić to we własnym zakresie, bądź też skorzystać z pomocy serwisantów. Zdecydowanie głośniejszą pracą charakteryzują się listwy metalowe, jednak wynagradza to ich praktyczna niezniszczalność. Silnik przeważnie nie stwarza problemów, jednak warto mieć na uwadze długość gwarancji producenta. W przypadku bram rozwieranych siłowniki mogą posiadać proste lub łamane ramię. Przytwierdza się je do skrzydeł oraz słupków. Przy stalowych słupkach konieczne jest przykręcenie do specjalnie wspawanych uchwytów, natomiast przy murowanych stosuje się odpowiednie kotwy. Napęd można też czasem zamontować w hermetycznej skrzynce pod ziemią, dzięki czemu będzie praktycznie niewidoczny. Rozwiązanie to stosowane jest jednak dość rzadko, ze względu na jego kosztowność. Automatyka do bram wjazdowych na posesję to rozwiązanie wygodniejsze, jednak warto pamiętać o odpowiednich systemach zwiększających bezpieczeństwo. Ochronę zarówno samochodom, jak i pieszym jest w stanie zapewnić nadajnik promieni podczerwonych. Z reguły umieszcza się go razem z odbiornikiem kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią, po stronach wjazdu. Linia fotokomórek powinna znajdować się w świetle przejazdu, a jej przecięcie doprowadzi do odpowiedniej reakcji. Podczas ruchu skrzydła światło wiązki jest w stanie rozpoznać dowolny obiekt, dzięki czemu brama może automatycznie się zatrzymywać oraz cofać. Przydatnym rozwiązaniem jest także zabezpieczenie przeciw-zgnieceniowe, będące dobrym uzupełnieniem działania fotokomórki. W przypadku natrafienia na przeszkodą, moduł znajdujący się w specjalnej centrali sterującej reaguje bezpośrednio na siłę niezbędną do zamknięcia skrzydła. W przypadku wersji 230 V montuje się specjalne enkodery, pozwalające na zsumowanie liczby obrotów silnika w ciąg jednego cyklu. Na skutek oparcia bramy o przeszkodę dochodzi do złączenia zabezpieczeń oraz cofnięcia bramy. Do innych ciekawych funkcji odpowiednio dopasowanej do bramy automatyki należy samoczynne domykanie się po ustalonym czasie. Nie bez znaczenia pozostaje tzw. opcja furtki. Brama może dzięki temu otwierać się jedynie częściowo, pozwalając na wpuszczenie osób stojących przed posesją.
Automatyka do bram wjazdowych powinna być montowana przez autoryzowanego fachowca.
Brak specjalistycznej wiedzy i rzetelnych kompetencji może jednak zwiększyć ryzyko popełnienia trudnych w naprawie błędów. Profesjonalista jest w stanie wykonać montaż solidnie i poprawnie, a także zadbać o optymalne zaprogramowanie i wyregulowanie napędu. Współpraca z fachowcem może się okazać bardzo przydatna na przyszłość. Z usług tego samego specjalisty warto korzystać przy okazji przeglądów oraz ewentualnych napraw awarii.